Media

TV 4 Plus ėshtė njė ndėr pesė televizionet e para lokale nė shkallė vendi. I krijuar qė nė vitin 1997, TV 4 Plus ka krijuar njė eksperiencė tė vyer programacionesh qė transmetohen live dhe me regjistrim. Vitet e tranzicionit tė tejzgjatur, ky radiotelevizion ishte dritarja e vetme tepėr e shikuar nė Lushnje. Informacioni qė jepte TV 4 Plus pėr pajtimin e gjaqeve dhe tė grindjeve ishte i pazevendėsueshėm.

Sot TV 4 Plus ka njė tjetėr fytyrė dhe nivel programacionesh tė preferuara pėr tė gjitha moshat. Zona e mbulimit me sinjal jane: Lushnja, Fieri, Mallakastra, pjesa fushore e Beratit, Kuēova pjesėrisht, Peqini, Belshi, Elbasani lindor, Kavaja, Rrogozhina, Divjaka e deri nė pjesėn veriore tė lumit Vjosa. TV 4 Plus ėshtė i liēensuar nga KKRT-ja dhe transmeton nė dy frekuenca CH 55 dhe CH 66. Sot TV 4 Plus ka njė staf prej 15 personash, nga tė cilėt 4 gazetarė, 2 operatorė, 2 teknik transmetimi, 2 montazhierė, njw arkiviste si dhe 4 punonjė tė prapavijės. Stafi i gazetarėve ėshtė me arsim tė lartė dhe i profilizuar pėr gazetari ose mėsuesi (gjuhė letėrsi). Aktualisht jemi televizioni mė i shikuar dhe i kompletuar nė qytet.

TV 4 Plus transmeton 16 orė nė ditė, nga tė cilat 8 edicione lajmesh, tė pėrditshme. Televizioni prek njė gamė tė gjerė informacionesh sa interesante dhe tė shikuara. Kemi disa emisione tė pėrjavshme tė rregullta dhe LIVE si: dy herė nė javė emisioni i fėmijėve "Alo! Ėmbėlsira?" ne oren 17:00 te marten dhe po kjo ore te premten, me shikues tė shumtė dhe telefonata te njepasnjeshme; Emisioni i pėrditshėm nga ora 07-09, me titull "Mirėmėngjes nė RTV 4 Plus"; "Folk", emisioni i pėrjavshėm; "Rubrika Sportive" cdo te hene ora 20:45, "Mjeku ne familje", emisioni i sė shtunės "Studentėt nė shtėpi", "Shkolla dhe komuniteti" ; "Udhekryq" etj (te gjitha keto drejtperdrejt me shikuesit). Dy ndėr veprimtaritė mė tė rėndėsishme vjetore tė RTV 4 Plus janė "Fjala artistike", konkurs me nxėnėsit e tė gjitha shkollave nėntėvjeēare tė rrethit si dhe "Olimpiada Artistike Rinore", konkurs me tė gjitha shkollat e mesme tė rrethit (shkollat konkurojnė me dramė, ansambėl ose variete). Pėr fituesit japim edhe ēmime nė vlerė materiale, kurse pėr shkollėn fituese sponsorizojmė vizitė nė rivierė ose jashtė, nė vendet fqinje. Kėtė vit (2011), tė dy kėto aktivitete kanė edicionin e gjashtė tė zhvillimit pa ndėrprerje. Nė kėto aktivitete pėrfshihen 22 shkolla tė mesme dhe 56 shkolla nėntėvjeēare. Sponsorizimet janė fryt i bashkėpunimit me Zyrėn Arsimore tė rrethit, bashkinw Lushnje e bashkinė Divjakė, komunat e bizneset e rrethit.

TV 4 Plus organizon filmimin e tė gjitha ndeshjeve tė futbollit tė skuadrės sė qytetit dhe i transmeton rezultatet me ndėrhyrje direkt kurse nė darkė me pamje e zė pėr shikuesit.

Kemi pergatitur dhe transmetuar dhjetra dokumentare televizive per figura te ndryshme te qytetit nga fusha e sportit artit kultures etj. TV 4 Plus ka mjedise krejt tė veēanta, komode e luksoze, nje kat i tere ne dispozicion te televizionit ne forme rrethore me zyra per rrjetin: Gazetaret-Drejtoria-Radioja-Montazhi-Studioja Lajmeve-Transmetimi-Arkivi dhe Salla e studios se regjistrimeve e permesave te mjaftushme per publikun, pėrshtatshme pėr zhvillimin e emisioneve tė ndryshme.

Kemi 14 vjet qė transmetojmė pa nderprerje.

Ky radiotelevizion transmeton telenovela tė kohės, filma tė ditėve tė fundit, dokumentarė dhe emisione sociale, shkencore, politike etj. Radiotelevizioni ėshtė pjesė e grupimit tė RTL dhe mban lidhje bashkėpunuese tė ndėrsjellta me to.

TV 4 Plus i ėshtė bashkėngjitur edhe Radioja 4 Plus, qė nga viti 2009. Radioja 4 Plus transmeton 24 orė nė frekuencėn 98.3 mgh. Nė RTV tonė transmetohen informacione ditore dhe komente, kulturė, art, muzikė, argėtim, zbavitje, ekranizime emisione pėr talentet, sport, publicitet etj.