Shkolla jopublike "Nėnshkruesi Pavarėsisė Nebi Sefa"

Shkolla jopublike "Nėnshkruesi Pavarėsisė Nebi Sefa" ėshtė njė qendėr arsimore edukative qė u shėrben qytetarėve tė Lushnjes, nė pėrgatitjen e nxėnėsve me arsimin bashkohor. Nė shkollėn tonė formohet njė brez me dije tė shėndosha, dhe tė qėndrueshme shkencore, i aftė tė pėrballet me kėrkesat moderne pėr arsimin e lartė, dhe punėsimin e ardhshėm. Ēdo individ qė studion nė kėtė institucion, gjen kėtu kushte maksimale pėr tė shpėrfaqur interesat, ambiciet dhe prirjet individuale. Vetėm kėtu individi-fėmijė trajtohet me kujdes, duke i ruajtur personalitetin dhe duke e trajtuar atė, si qėnien mė tė ēmuar, pėr tė cilėn kujdeset shoqėria, familja dhe shkolla jonė.

Ju ftojmė ta eksploroni pėrvojėn e shkollės tonė.